DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

DEPOLAMA ÇÖZÜMLERİ

FreeNAS ve NAS4Free dosya sistemi olarak ZFS kullanmaktadır. ZFS ile veri koruma, yüksek kapasiteli depolama, snapshot, copy-on-write ile klonlama, sürekli veri bütünlüğü denetimi, otomatik tamir etme, RAID-Z ve NFSv4 yetkilendirme özelliğine sahiptir. Donanımsal RAID gerektirmeden, SATA diskler ile ekonomik, istenirse de Cluster, NAS çözümleri üretilebilmektedir.

Bunun için bulunduğunuz yerden 0216 383 03 13 numaralı telefon hattını arayarak bizden destek alabilirsiniz.

Verdiğimiz ilgili hizmetlerden bazıları:
– Satış öncesi analiz çalışmaları
– Kullanılacak uygulamalara göre kapasite planlaması (CPU, RAM, Disk, RAID vb.)
– Mevcut kullanılan sunucularla entegrasyon çalışmaları
– Server konsolidasyonları
– Kurulum, bakım ve destek hizmetleri

Veri Depolama Çözümleri
Günümüzde veri, kurumların en önemli ve vazgeçilmez kaynaklarından biridir. Yapılan yatırımların büyük bir kısmı veri saklama, kullanma ve yönetme amacıyla yapılmaktadır. Metin verilerinin yanında, ses ve görüntü gibi daha fazla saklama kapasitesi gerektiren verilerin de yaygınlaşma nedeni ile disk kapasiteleri GB (gigabyte) seviyelerinden TB (terabyte) seviyelerine çıkmıştır. Bu denli yoğun verilerin sağlıklı ve problemsiz bir şekilde korunabilmesi için daha esnek, akıllı ve kolay yönetilen veri depolama çözümleri gerekiyor.

Bu yaklaşımın sunduğu yararlar ise şu şekilde sıralanabilir;

Disk alanını yönetmek ve paylaştırmak için gerekli sürenin kısaltılması
Kritik uygulamaların, sürekli donanım arızası endişesi taşımadan çalıştırılması
Veri yedeklemesinin iş saatlerine uzaması durumunda sistemde yavaşlama olmaması
Verilerin geri yüklenmesi gerektiğinde, hedeflenen zaman aralığı içinde bitirilebilmesi
Veri Depolama Türleri
Artan ihtiyaçlara paralel olarak veri saklama teknolojileri de gelişmiş, DAS (direct attached storage), NAS (network attached storage) ve SAN (storage area network) sistemleri yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Directed Attached Storage (DAS)
Verinin saklanacağı cihazın, depolama yapacak olan cihaza doğrudan bağlantısı ile meydana gelen çözümdür. DAS’ın bağlı olduğu cihaz, depolama birimini kendi yerel (lokal) diski olarak kabul eder ve buna göre işlem yapar.

Network Attach Storage (NAS)
Ağ üzerindeki cihazlar tarafından erişilebilen, gönderilen veriyi depolayan ve bu veriye erişimi sağlayan, içerisinde gömülü bir işletim sistemi bulunan ve klasik sunucu sistemlerindeki client/server ilişkisini esas alan bir sistemdir. Gereksinimlere göre, NAS cihazlarının kapasitesi ek diskler ile genişletilebilir. Dosya sunucusu (file server) yerine NAS cihazlarının kullanılmasının nedeni güvenliktir. Dosya sunucularında olduğu gibi, NAS cihazlarında işletim sisteminin istemci tarafı olmadığı için gelen saldırılara karşı daha güvenlidir.

Storage Area Network (SAN)
Paylaşılmış depolama birimlerinin bulunduğu yüksek hızlı ağdır. LAN veya WAN üzerindeki bütün depolama cihazları, SAN teknolojisi ile bütün ağ tarafından kullanılabilir durumda olur. Daha fazla depolama cihazı ağa eklenerek, ağdaki depolama yapacak birimlerin hizmetine sunulabilir.